субота, 28 жовтня 2017 р.

Чи варто святкувати Хелловін у закладах освіти? 


Як повідомляє Вікіпедія -

Гелловін (Геловін; Хеловін; Хелоуїн; Хеллоуїн; англ. Halloween, Hallowe’enIPA: /ˌhæləˈwin/) або Відьо́мська ніч (словен. Noč čarovnic, сербохорв. Ноћ вештица / Noć vještica) — сучасне свято, яке походить від старовинного кельтського. Святкується в ніч проти 1 листопада. Після прийняття християнства
 його святкували як «надвечір'я Дня всіх святих».
Найгучніше відзначається у США, Канаді, Ірландії та Великій Британії. Не будучи державним святом, за популярністю Гелловін поступається лише Різдву. В Україні набуває поширення після здобуття незалежності, разом із пожвавленням процесів американізації наприкінці XX ст. у світі.
На думку багатьох дослідників, Гелловін є християнізованим святом, що походить від кельтських святкувань жнив та днів мертвих, тобто має язичницькі корені, зокрема від шотландського Савину. Також існують припущення, що Гелловін розвинувся незалежно від Савину та має християнське підґрунтя.
Під час святкування Гелловіну відбувається традиційне випрошування цукерок дітьми, відвідування тематичних костюмованих вечірок, прикрашання оселі та будівель, вирізання ліхтаря з гарбуза, цукрування яблук, розведення вогнищ, ловлення яблук з відра, розігрування, розповідання моторошних оповідок, перегляд фільмів жахів тощо.
Уперше назва Гелловіну (Halloween) згадується у 1745 році. Слово походить від англійського Hallowe'en — скорочення виразу All Hallow's Eve — надвечір'я (переддень) Дня всіх святих, яке своєю чергою розшифровується як All Hallowed Souls Eve — дослівно: Надвечір'я Всіх Святих Душ.

Відомо, що в Україні відношення до Хелловіну неоднозначне

Для когось Хелловін – це можливість стати казковим чудернацьким створінням і повеселитися з друзями. А хтось вважає, що це – "диявольське святкування, яке не повинне з'являтись у лексиконі українців".

Так чи проводити таке свято в школі?
Діти люблять все нове, прогресивне. і заборона нічого, крім обурення й спротиву, не дасть.

 А якщо дібрати для учнів цікавий матеріал про походження свята, порівняти з українськими традиціями, згадати головний атрибут - гарбуз в українській та чужоземній культурах, то отримаємо цікавий, пізнавальний, неординарний захід. А ще можна організувати майстер-клас по вирізанню з гарбуза й навіть приготування традиційних українських гарбузових страв. Якщо долучимо до організації свята, написання сценарію, виготовленню декорацій самих учнів, то  вчитимемо дітей ставитися відповідально до справи, виховуватимемо естетичні смаки, торкнемось моральних засад. Тож, панове, висновок такий: якщо не можемо скасувати Хелловін, то давайте його очолимо! А наші учні з превеликим задоволенням допоможуть все організувати.

Немає коментарів:

Дописати коментар